Aksaray Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü
Eğitim Alma Hareketliliği

Türkiye’de EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda istihdam edilmiş herhangi bir personelin eğitim alma amaçlı hareketliliğine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır.

Personel Eğitim Alma Hareketliliği faaliyet alanı iki hareketlilik türünü içerir

1. Yükseköğretim kurumundan yurtdışında bulunan bir kurum/işletmeye giden personelin hareketliliği; 

Bu hareketlilik türünün amacı faydalanan kişilerin bilgi ve tecrübe aktarımı ile öğrenmelerine ve pratik beceriler edinmelerine imkan vermektir. Temel faaliyetler seminerler, atölye çalışmaları, kurslar ve konferanslar, pratik eğitim süreçleri, kısa görevlendirmeler vs. olabilir.

2. Yükseköğretim kurumundan başka bir yükseköğretim kurumuna giden personelin hareketliliği;

Bu hareketlilik türünün amacı faydalanan kişilerin farklı bir kurumun deneyim/iyi uygulamalarını öğrenmelerine ve mevcut işleri için gerekli becerileri geliştirmelerine imkan vermektir. Temel faaliyetler iş başı eğitim programı, çalışma ziyaretleri, kısa görevlendirmeler vs. olabilir.

 

Eğitim alma Hareketliliği Başvuru Tarihleri:

Başvurular her yıl Ekim-Kasım* aylarında yapılmaktadır. Her bir akademik yıl için bir kez çağrıya çıkılmaktadır. **Başvuru çağrıları için Erasmus Takvimi akademik yıl öncesinde koordinatörlük websitesinde açıklanmaktadır. Aynı şekilde başvuru ilanı ile ilgili bilgi koordinatörlüğümüz websitesinde duyurulmaktadır. Aynı zamanda resmi e-posta adreslerine başvuru tarihleri ve süreci ile ilgili bilgilendirme e-postaları gönderilmektedir. 

Başvuru takvimine websitemiz Haberler bölümünden ulaşılabilir. 

* Pandemi veya diğer mücbir sebepler dolayısıyla başvuru tarihleri ertelenebilmektedir. Başvurular ile ilgili tarihler başvuru öncesinde akademik ve idari personellerin kayıtlı e-posta hesaplarına gönderilmektedir. 

** Ek hibelerden veya kullanılmayan hareketliliklerden kaynaklanan takvim dışı başvurular aynı şekilde websitemizde duyurulur ve personellerimiz e-posta ile bilgilendirilir.

Başvurular erasmusbasvuru.ua.gov.tr adresindeki çevrimiçi sistem üzerinden yapılmaktadır. Başvuru içi gerekli evraklar ilgili ilanda duyurulur. Aynı şekilde başvurular için gerekli kabul belgesi için gidilecek kurum ile iletişime geçilmeli ve tarihleri içeren Erasmus Staff Mobility for Training kabul belgesi alınmalıdır. 

 

Eğitim Alma Hareketliliği Hibe Miktarları

Gidilen Ülkelere Göre Günlük Hibe Miktarları Personel hareketliliğinden faydalanacak personele verilecek olan gündelik miktarı gidilen ülke ile birlikte gidilen süreye göre aşağıdaki tabloda belirtilen tutarlar dikkate alınarak hesaplanır. Tabloda gösterilen miktarlar Avro cinsindendir

 

Ülke Grupları

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Günlük hibe miktarları (Avro)

1. Grup Program Ülkeleri

Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç

162€

2. Grup Program Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan

144€

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya

126€

 

 

 

 


Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçiniz:

Öğr Gör. uğur Koyuncu

Tel: 0 382 288 38 36

Eposta: ugurkoyuncu@aksaray.edu.tr