Aksaray Üniversitesi
Erasmus Koordinatörlüğü
Öğrenim Hareketliliği

 

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile Türkiye'de örgün eğitim veren Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 (3-12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Seçilen öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz ("0" hibeli) Erasmus öğrencisi" olarak Erasmus öğrencisi olabilirler.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği üniversiteler arası anlaşmalar kapsamında yapılabilmektedir. Üniversiteler, var olan anlaşmaları çerçevesinde gidecek Erasmus öğrencilerini belirlemek üzere öğrencilerine başvuru ilanında bulunurlar. Hareketlilik faaliyeti yalnızca birbirleriyle anlaşması olan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi kurumlar arasında yapılabilmektedir. Öğrenim Hareketliliğinden faydalanabilmek için öğrencilerin kendi kurumlarının Erasmus Koordinatörlüklerine başvurmaları ve seçim sürecine dahil olmaları gerekir. Her kurum kendi başvuru ve seçim tarihlerini kendisi belirlemektedir.

Öğrencinin Türkiye'deki yükseköğretim kurumunda alması gereken derslere karşılık, gideceği kurumda eşdeğer gelen dersler belirlenir ve alınan derslerin tanınırlığı öğrenci, öğrencinin kendi kurumu ve gideceği kurum arasında değişim dönemi öncesinde imzalanan Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ile kayıt ve güvence altına alınır. Ders isimlerinin ve içeriklerinin bire bir aynı olması beklenmez, ders içeriklerinin yüksek düzeyde benzeşmesi yeterlidir.

Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir. Öğrencinin, aldığı derslerin kredisinin 2/3'ü oranında kredi toplaması başarı hedefi olarak gözetilir. Başarılı sayılan öğrenciler, Türkiye'ye döndüklerinde eğitimlerinin yurt dışında geçirdikleri dönem(ler)ini Türkiye'de geçirmiş gibi sayılacaktır. Başarısız sayılan öğrenciler, eğitimlerine Erasmus öğrencisi olmadan evvel kaldıkları yerden devam edeceklerdir, ancak başarılı oldukları derslerin kredi toplamı karşılığı kadar derslerden muaf olurlar.

Erasmus öğrencileri Türkiye'de öğrencisi oldukları üniversiteye kayıtlarını yaptırırlar, yurt dışında geçirecekleri süre için öğrencilerin kayıt dondurması söz konusu değildir. Kayıt ve harç ücretleri öğrencilerin kayıtlı oldukları kendi kurumlarına yatırılır, gidilecek kuruma herhangi bir kayıt veya harç ücreti ödenmez.

Erasmus Programı Ne Değildir ?

1- Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir.

2- Erasmus programı tam anlamıyla bir "burs" programı değildir.

3- Erasmus programı bir "diploma" programı değildir.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği Hibe Miktarları*

 

Öğrenci hareketliliği faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği ülkeler hayat standardı düzeylerine göre 2 gruba ayrılmış ve ülke grupları için aylık öğrenim hibeleri belirlenmiştir. Ülke grupları ve bu ülkelere gidecek öğrencilere verilecek aylık hibe miktarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

(Hibe miktarlarında 2021 2022 yılı projesinden yararlanacak öğrenciler için güncelleme yapılacaktır. Diğer öğrenciler için ilgili başvuru ilanlarındaki hibe miktarları geçerlidir.)

Ülke Grupları

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Hibe Öğrenim (Avro)

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan

500€

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye

300€

 

Erasmus Öğrenim Hareketliliği Başvuruları:

Aksaray Üniversitesi Erasmus Öğrenim Hareketliliği öğrenci seçimleri akademik yıl içerisinde iki kez yapılır. Her yıl Güz ve Bahar döneminin ilk aylarında (Eylül-Şubat) başvuru ilanları erasmus.aksaray.edu.tr adresinde duyurulur. *Ayrıca öğrencilerin sistemde  kayıtlı iletişim numaralarına SMS iletilir.
Gerekli başvuru evrakları ve yabancı dil sınavı tarihleri ilgili dönemin başvurusunda açıklanır. *Programdan yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru dönemlerinde Erasmus ofisine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği için fakülte kontenjanları, üniversitemize o dönem için verilen hibe miktarlarına göre belirlenir. Başvuru dönemlerinde öğrenci başvurusu olmayan fakültelerin kontenjanları diğer fakültelere aktarılır. Aynı fakülte içerisinde öğrenciler arasında seçim yapılırken farklı bölüm önceliği uygulanır.
Erasmus başvurusu sırasında Ağırlıklı Genel Not Ortalamasının (AGNO) ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2,20 - lisansüstü öğrencileri için en az 2,50 olması zorunludur. Öğrenci seçimlerinde Erasmus Başvuru puanı  göz önünde bulundurulur. Erasmus puanı; başvuru sırasındaki AGNO* (yüzlük sistemde) ve Dil Sınavı sonucunun aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. (Lisansüstü programlara yeni başlayan öğrencileri Lisans programlarında aldıkları transkript notu ile başvuru yapabilir.) Seçilen öğrenciler erasmus.aksaray.edu.tr adresinden duyurulur. 

Dil Sınavı:
Erasmus hareketliliklerine başvurmak isteyen ancak herhangi bir dil sınavı sonucu olmayan öğrenciler için Aksaray Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Erasmus Dil Sınavı ve Sözlü Mülakat Sınavı uygulanmaktadır. Yazılı sınav ve sözlü mülakat sınavı B1 seviyesinde yapılmaktadır. Sınav başvuru ve sonuç bilgileri erasmus.aksaray.edu.tr adresinden duyurulmaktadır. Sınav, Öğrenim Hareketliliği başvuruları tarihleri arasında veya öncesinde uygulanmaktadır. 60 puan ve üzeri Dil Puanı alan öğrenciler ilanda yayınlanan Başvuru Formu ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Erasmus Yabancı Dil Sınavı 15 dilbilgisi, 10 okuma becerileri, 15 duruma uygun ifade, 15 diyalog tamamlama, 15 kelime bilgisi, 10 çeviri türlerinde toplam 80 sorudan oluşmaktadır. Sınav örneğine buradan ulaşabilirsiniz. 

Başvurular tamamlandıktan sonra başvuran adaylara yönelik Sözlü Mülakat sınavı uygulanır. Sözlü mülakat sınavlarında alınan puan dil puanını %25 olarak etkilemektedir. Sözlü mülakat sınavında B1 seviyesi altında başarı gösteren öğrenciler Başarısız olarak değerlendirilir. 

Erasmus Öğrenim Hareketliliğine başvurmuş ve gerekli dil puanını elde etmiş öğrenciler fakülte kontenjanları doğrultusunda Erasmus puanlarına göre ASIL veya YEDEK olarak belirlenir. Aynı fakülte içerisinde öğrenciler arasında seçim yapılırken farklı bölüm önceliği uygulanır.

* Pandemi şartları gereği başvurularda online başvuru yöntemleri uygulanabilir. 

 

2021-2022 Erasmus Başvuru Takvimi için tıklayınız.

 


Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçiniz:

Öğr Gör. Uğur Koyuncu

Tel: 0 382 288 38 34

Eposta: ugurkoyuncu@aksaray.edu.tr